اردبیل خیابان آب پلاک٢١ تلفن رزرو : ٣٣٧١٣۵۶٧ - ٠۴۵

تصویر شاخص قهوه مدفوع

Kopi Luwak یا قهوه مدفوع گربه چیست؟

در طی این قریب به یک ده که کافه حس خوب را افتتاح کردم،

غالبا وقتی مردم راجع به قهوه و قیمت آن از من پرسیدن در ادامه راجع به اون قهوه که عده ای از آن با عنوان پی پی فیل، عده ای مدفوع موش و عده ای دیگر… یاد میکردن پرسیدن و این پرسش ها مرا بر آن داشت که در این خصوص مقاله ای رو که توضیحی کافی و شایسته و معتبر در این مورد ارائه کنه تدارک ببینم .

بالاخره پس از مدتها به مطلبی در این خصوص که در یکی از معتبرترین وبسایتهای قهوه منتشر شده بود برخورد کرده و آن را ترجمه و ویرایش کرده و در ادامه تقدیم حضورتان می کنم:

Kopi Luwak که تحت عنوان قهوه مدفوع گربه نیز شناخته می شود یک چیز واقعی است.

تصاویر گربه آسیایی قهوه خور

این محصول از دانه های میوه یا گیلاس قهوه ای بدست می آید که توسط حیوانی شبیه گربه خورده شده است.

دانه ها از مدفوع علوفه ای جدا شده و برای پردازش و برشته شدن آبکشی می شود. اما؛

– این عمل از کجا سرچشمه گرفته است؟!

– چرا این نوع خاص از قهوه اینقدر گران است؟!

چرا از نظر بسیاری، این قهوه حتی فوق العاده برتر است؟

ما اینجا هستیم تا با شفاف سازی در مورد محبوبیت قهوه Kopi Luwak یا قهوه موسوم به مدفوع گربه بحث کنیم.

قهوه Kopi Luwak چیست؟

Kopi Luwak یکی از گران‌ترین قهوه‌های جهان و از انواع کمیاب قهوه است.

و دلیل این گرانی آن است که از دانه‌های قهوه ای ساخته می‌شود که تحت یک نوع پردازش غیرعادی قهوه قرار می‌گیرند.

این دانه‌های قهوه «گرانقیمت »از مدفوع یک پستاندار کوچک به نام سیوت (گربه زرد یا گربه زباد) نخل آسیایی تولید می‌شوند.

چگونه قهوه Kopi Luwak درست می شود؟

سیوت ها فقط رسیده ترین میوه های قهوه را در طبیعت انتخاب کرده و می خورد،

اما نمی تواند دانه های آن را هضم کند، بنابراین آنها را دست نخورده بیرون می ریزد.

در دستگاه گوارش گربه، دانه ها با مخلوط شدن با آنزیم های گوارشی در معرض مجموعه ای از شرایط منحصر به فرد قرار دارند.

در نتیجه دانه های قهوه بصورت نصف و نیمه هضم شده و سپس به بیرون دفع می شوند. سپس دانه های قهوه از مدفوع گربه جمع آوری، تمیز و برشته شده و آماده فروش در سراسر جهان.

پروسه فرآیند قهوه مدفوع گربه

اما این روش از کجا سرچشمه گرفته و تاریخچه پیدایش قهوه Kopi Luwak چیست؟

آنچه مسلم است داستان Kopi Luwak به زمانی بازمی گردد که تولید قهوه در اندونزی برای اولین بار در اوایل دهه ۱۷۰۰ آغاز شد. استعمارگران هلندی با وارد کردن دانه های قهوه از یمن، مزارع قهوه را در سراسر این کشور ایجاد کردند.

در قرن نوزدهم، تمام محصولات این مزارع توسط هلندی ها به اروپا صادر می شد و

در نتیجه کشاورزان اندونزیایی که گیلاس های قهوه را کشت می کردند، اجازه برداشتن کمترین مقدار از آن دانه ها حتی برای نوشیدن خود را هم نداشتند و از آنجایی که این کشاورزان به نوشیدن قهوه عادت کرده بودند، مجبور بودند در تهیه کافئین مورد نیاز خود خلاقیت به خرج دهند.

و این کمبود موجب شد آنها متوجه دانه‌های دست نخورده قهوه در مدفوع گربه نخل آسیایی شده و شروع به جمع کردن دانه‌ها و برشته کردن آنها نمودند. با گذشت زمان، این دانه‌های قهوه مدفوع گربه که از سر ناچاری به دست می‌آمدند، ناگهان به یکی از محبوب‌ترین قهوه‌های دنیا تبدیل شدند.

این عمل سپس به سایر کشورهای آسیایی مانند فیلیپین و ویتنام گسترش یافته است، بطوریکه موجب گسترش فزاینده ی تجارت گربه ها و دانه های قهوه آن شده است.

در حال حاضر Kopi Luwak چگونه پردازش می شود؟

در حالت نرمال و طبیعی، سیوت ها شب ها در جنگل ها پرسه می زدند و گیلاس های قهوه را به عنوان بخشی از رژیم غذایی طبیعی خود می خوردند. سپس تولیدکنندگان قهوه دانه های قهوه را از میان فضولات گربه جدا کرده و جمع می کنند .

از آنجایی که تقاضای غرب برای Kopı Luwak در دهه‌های اخیر افزایش یافته است، تاجران سودجو شروع به بهره‌برداری از این گربه‌های شب زی برای کسب سود بیشتر کرده‌اند.

متأسفانه، بیشتر منابع قهوه ی مدفوع گربه از جایی که سیوت ها در اسارت و در قفس ها پرورش داده می شوند تامین میگردد.

این عمل در سایر کشورهای آسیایی و از جمله در خود کشور مبدأ یعنی اندونزی نیز رایج شده است.

چگونه قهوه Kopi Luwak به شهرت رسید؟

کوپی لوواک اولین بار در سال هزار و نهصد و نود و یک ۱۹۹۱ توسط فردی به نام تونی وایلد ، مدیر قهوه خانه Taylors of Harrogate به جهان غرب معرفی شد.

تونی یک کیلوگرم کوپی لوواک را وارد کرده و به خیال آنکه ممکن است مورد توجه محلی قرار گیرد، خبرگزاری ها را در جریان یافته خود قرار داد و در کمال تعجب، قهوه ی حاصل از مدفوع گربه بلافاصله توسط رسانه ملی بریتانیا و پس از آن در سطح جهانی مورد توجه قرار گرفت.

مطمئناً این یکی از راه‌های ایجاد سر و صدا در مورد دانه های قهوه مدفوع گربه بود، هرچند که او تصورش را هم نمی‌کرد.

چه دلیلی وجود دارد که کوپی لوواک در دنیای قهوه های لاکچری ماندگار شد؟ آیا این فقط قدرت یک داستان خوب بوده یا رشته هایی از حقیقت درون این قهوه مدفوع گربه وجود دارد؟

وقت آن رسیده است که به اصطلاح شایعات و گمانه زنی ها را در مورد قهوه کوپی لوواک حذف کرده و به قول معروف سره را از نا سره و افسانه را از اطلاعات دقیق در مورد این گران ترین قهوه جهان جدا کنیم و ببینیم که آیا تنها یک داستان پردازی و تبلیغات خوب موجب این ارزش شده است یا رشته ای از حقایق دیگری در این ماجرا پنهان شده است.

این نوع از قهوه در حقیقت به عنوان یک محصول جانبی نادر که توسط نوعی گربه زباد وحشی تولید میگردد محبوبیت یافت. همانطور که در بالا اشاره کردیم، کوپی لوواک از مدفوع گربه درخت نخل آسیایی تولید می شود.

یکی از دلایل اصلی محبوبیت آن فرآیند هضم منحصر به فرد گربه برای قهوه است که با مخلوط شدن با آنزیم های گوارشی منجر به طعم و عطر بی نظیری می شود.

به این واقعیت اضافه کنید که قهوه ای فوق‌العاده کمیابی بوده و فضولات گربه‌ها برای برخی افراد خوب به نظر می‌رسد.

هزینه بالا و انحصار داشتن آن به تعداد اندکی از افراد مرفه و پردرآمد، آن را به بهترین قهوه تبدیل کرده است.

حال پرسش اساسی اینجاست که با وجود داشتن انواع قهوه های تخصصی در سراسر جهان که اتفاقا طعم های پیچیده و بی نظیری دارند، آیا طعم کوپی لوواک برای توجیه این حجم زیاد از تقاضا کافی است؟

طرفداران این قهوه اسرارآمیز مدفوع گربه می گویند که قیمت آن به دلیل طعم بی نظیرش ارزشش را دارد. گفته می شود قهوه گربه سیوت نسبت به قهوه معمولی شما تلخ تر است و می تواند طعمی خاکی با بادی ملایم داشته باشد .

فرآیند منحصر به فرد قهوه عامل اصلی در دادن طعم و عطر قهوه سیوت است.اما برای دوستداران با تجربه و حرفه ای تر قهوه داستان متفاوت است.

اکثر صنعت قهوه، همراه با انجمن تخصصی قهوه، موافق هستند که Kopi Luwak تنها امتیازی که دارد، طعم بد آن است و اتفاقا قیمت گران این قهوه از جمله مواردی است که موجب انحطاط و سقوط آن شده است. فرآیند هضم سیوت، اسیدیته دانه های قهوه را خنثی و از بین می برد و این ترکیبات اسیدی برای طعم و شیرینی قهوه ضروری هستند.

نکته دیگری که باید در نظر گرفت این است که قوانین کمی برای کشت کوپی لوواک در سراسر جهان وجود دارد.

گاها به عنوان یک دم نوش لوکس با قیمت هشتاد دلار در هر فنجان هم دیده می شوند.

بنابراین اگر Kopi Luwak طعم خوبی ندارد، چرا هنوز به یکی از گران ترین قهوه های جهان شهرت دارد؟

یک فنجان قهوه مدفوع گربه در شهرهایی مانند نیویورک حداقل پنجاه تا هشتاد دلار قیمت دارد، در حالی که یک پوند دانه قهوه بین صد تا ششصد دلار است. این پول زیادی است فقط برای مقدار کمی قهوه تلخ. کمیاب بودن این دانه قهوه، روش پردازش منحصر به فرد و گردشگری اطراف آن، آن را به یک نوشیدنی بسیار گران قیمت تبدیل کرده است.

شهر بالی به دلیل اینکه خانه Kopi Luwak است برای گردشگری مورد توجه قرار گرفته است.

مردم محلی با دانه ها تجارت می کنند و برخی از مزارع در این منطقه تورهایی را ارائه می دهند که نوید یک تجربه منحصر به فرد با قهوه مدفوع گربه را می دهد. با این حال، احتمال زیادی وجود دارد که یک کیسه تقلبی قهوه مدفوع گربه بخرید. جعل کوپی لوواک آسان است.

در واقع، تخمین زده می شود که ۸۰ درصد از این قهوه که در بازار جهانی فروخته می شود تقلبی است و حتی اگر واقعی باشد، مشکل اخلاقی جدی در خصوص آن وجود دارد:

قهوه Palm Civet دیگر وحشی نیست!

در ابتدا، این یک چیز نادر بوده و در مقادیر محدود در دسترس بود.

این واقعیت که بدلیل اینکه یک سیوت وحشی در مورد خوردن بهترین گیلاس قهوه سختگیر است، منجر به طعم منحصر به فرد قهوه به اصطلاح باکیفیت می شود.

سیوت در قفس

امروزه سیوت ها از خانه جنگلی خود صید شده و در قفس هایی با مقیاس صنعتی نگهداری می شوند و فقط با رژیم غذایی حاوی گیلاس قهوه تغذیه می شوند. این عمل به غایت زیانبار برای این گونه از حیوانات به اصطلاح قهوه مدفوع گربه را به صورت صنعتی درآورده است.

این غیر انسانی و غیر اخلاقی است:

اندونزی خانه جغرافیایی کوپی لوواک بوده و در حالی که آنها قوانین سختگیرانه ای را برای به دام انداختن گربه وحشی درخت نخل دارند اما این موضوع هم مانع کار شکارچیان غیرقانونی از صید این حیوانات نشده است.

اغلب با زور به خورد آنها گیلاس قهوه می دهند تا میزان ریدن 😂😢 آنها با تقاضا مطابقت داشته باشند. متأسفانه، این عمل در حال حاضر در بسیاری از مناطق آسیای جنوب شرقی که مقررات کمتری دارند گسترده شده و این جاندران بشدت مورد سوء استفاده قرار می گیرند.

بسیاری از این گربه ها در شرایط بد زندگی و بدون رعایت بهداشت و رژیم غذایی نگهداری می شوند. به جای داشتن یک زندگی شبانه، بسیاری از این حیوانات در مقابل حرکت گردشگران قرار داده شده و برای لذت بردن آنها در قفس ها بیدار نگهداری می شوند. این یک فرآیند غیرانسانی بوده و واضح است که این یک رویه تجاری غیر اخلاقی که تنها بسود گردشگری میباشد.

با توجه به بحث‌هایی که پیرامون این قهوه در این مقاله ذکر گردید، متأسفانه باز بسیاری از افراد و کسب‌وکارهای بی‌وجدان به فروش این قهوه گران‌قیمت پرداخته‌اند. تصور می‌شود که بسیاری از دانه‌های قهوه معمولی را تحت عنوان Kopi Luwak غالب میکنند.

☕ این فقط یک تجارت سودآور است!

گروه هایی مانند سازمان جهانی حفاظت از حیوانات برای خرده فروشان کمپین می کنند تا عرضه این نوع قهوه را متوقف کنند. به سختی می توان گفت که آیا این کمپین ها تفاوت قابل توجهی ایجاد می کنند یا خیر، زیرا در حال حاضر هیچ راهی برای تمایز یک کیسه کوپی لوواک ساخته شده از سیوه وحشی در مقابل قهوه تولید شده از سیوه در قفس وجود ندارد.

در نهایت ما افسانه ها و داستان سرایی ها را فاش کردیم و مطلب واقعی این است که قهوه مدفوع گربه معمولا طعم خوبی ندارد، گران است و حیوان آزاری در این فرآیند بیداد می کند.و تنها نکته ای که قهوه سیوت دارد روش پردازش متمایز آن است.

اگر شما از طرفداران دو آتیشه و علاقمند قهوه هستید ، ترجیحاً به جای قهوه‌ ی کثیف مدفوع گربه، به سراغ دانه‌های قهوه تخصصی که به روشی پایدار تولید می‌شوند بروید. آنها ارزان تر، خوش طعم تر بوده و نیازی به نگرانی در مورد حیوان آزاری ندارند.

مقاله ای که تقدیم حضور گردید، ترجمه ایست از مقاله ای با عنوان

Cat Poop Coffee (Kopi Luwak) – What Is It & Why’s It Popular

که در وبسایت تخصصی sipcoffeehouse.com منتشر شده است.

درخواست کار یا ثبت نام در دوره های رایگان آموزش باریستاتکمیل فرم
+ +